TFF GENEL KURULUNDA BAŞKANIMIZIN KONUŞMASI

by Gökhan Telatar
155 okuma

Türkiye Futbol Federasyonu Seçimli Olağan Genel Kurulu, 230 delegenin katılımıyla Ankara JW Marriott Otel’de yapıldı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun Genel Kurulu’nda Nihat Özdemir,Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni başkanı seçildi.

Yapılan genel kurulda Başkanımızı Hüseyin Yangında sözaldı. Başkanımız yaptığı konuşmasında şu cümlelere yer verdi.

Genel Kurulun Türk futboluna ve kulüple re hayırlı olmasını temenni ediyorum. Gelir gide ve bilanço ile ilgili olarak söz aldım. Ben geçmişte de çok konuşma yapan bir arkadaşınızım. Bu konuşmalar dada eleştirilerim oldu ama bu defa farklı bir bakış açısıyla tespitlerimi yapmak istiyorum. Aşağı yukarı 15 gün önce elimize faaliyet ve denetleme kurulu raporları geldi. Bu defa denetleme kurulu üzerinden tespitlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. 2009 yılında federasyonumuzun anayasası dediğimiz statüsü siz değerli genel kurul üyeleri tarafından onaylandı. Bunun her hangi bir maddesinin değişmesi için nitelikli çoğunluğu olan 3-2 oy gerekiyor yani en az 200 delegenin oyu ile değişebilir. Burada özellikle alt liglerdeki kulüplerin önemli gelir kaynakları vardı statüde, fakat mesele yasa yapmak değil bunun uygulanması. Şimdi 35. Maddede yönetim kuruluna isim hakkından elde edilen gelirleri münhasıran kulüplere dağıtır. Ligin isim hakkını mutlaka bir alt lige öder diye madde var. Ama uygulamada görüyoruz ki TFF her hangi bir geliri yok. Yani bunu hem bizim seçtiğimiz hem de parasını verip ödediğimiz yeminli mali müşavir şirketi bunu tespit yapmamış. Şu anda süper lig ve 1. Ligin isim hakkı geliri ile ilgili TFF bir geliri yok. Ama TFF ye bir görev verilmiş bur dan aldığınız parayı kulüplere dağıtacaksınız diye. Sonra bakıyoruz ki isim hakkı naklen yayın geliri içersin de ihale edilip biraz önce gördüğümüz şekli ile 500 milyon dolar gibi yüksek bir bedel ile ihale ediliyor. Bunun ayrı ayrı ihale edilmeyip birlikte ihale edilmesi de başlı başına bir usulsüzlüktür diye düşünüyorum. Bunu hukukçular daha iyi değerlendirir ama, denetleme kurulunun da tespit edememesi ne anlam veremiyorum. Buda biz alt liglerin gelirlerinin olması gerekenden daha az olmasının nedeninin en çarpıcı örneği.

Bir başka tespit de ise yine bunu da denetleme kurulu tespit edemiyor. Kanunla yasa ile ön görünen gelirler var madde diyor ki TFF giderlerinin % 15’ini 2. Ve 3. Lig takımlarına tesis yardımı olarak verir derken bir sonraki maddesin dede diğer % 15’inide futbol ile alakalı olmak koşuluyla alt yapı tesislerine yardım yapar. Uygulamaya bakıyoruz iki yıldır. 2.3. lig kulüplerine 2-3 milyon gibi bir rakam dağıtılıyor. Üst liglere ise bunun 4 katı dağıtılıyor. Yani % 15 bir gruba 4 milyon olarak dağıtılırken diğer gruba bunun 4 katı fazlası dağıtılıyor. Bu bir adaletsizlik değilmidir. Denetleme kurulu bunu nasıl görmüyor. Denetleme kurulu bunu görmeli ve zikretmeli, ben biraz incelediğim için bunu görüyorum. Ama fazla bilmek de bazen iyi değil eleştiriliyorsunuz. Bir diğer tespitimde ise naklen yayın gelirlerinin % 12’si TFF gelirdir. Bunu statü söylüyor ve bu güne kadarda değiştirilmedi. Önceki yıllarda bur da yine söyledim bu geliri % 4 e düşürdüler ama bunu statü gereği yapamıyorlar. Bu gelirleri de alıyor TFF kasasına koyuyor ama büyük çoğunluğunu süper lig kulüplerine iade ediyor, yani yasayı deliyor. Denetleme kurulları bunu da tespit edememişler. Böyle olunca da TFF nin gelirleri azalıyor azalınca da kulüplere gerekli yardımlar yapılamıyor. Sayın Yıldırım Demirören ilk göreve geldiğinde bur da söylemişti 2. Ve 3. Lig kulüplerini kalkındırmadan başarılı olamayız diye. Kendisini o zaman ayakta alkışlamıştım bu gün yine alkışlıyorum büyük işler yapmıştı ve yapacaktı am bir şekilde engellendiğini, yapmak istediklerini yapamadıklarını çok iyi biliyorum. En üstteki kulüpler hep benim olsun istiyorlar. Ama size bir şey söyleyeyim özelliklede üst lig kulüplerine 2009 dan buyana hiçbir sporcu sözleşmesini noterde yapmıyorsunuz. Hiçbir masraf etmeden sadece damga vergisi ile sözleşmenizi yapıyorsunuz. Bu büyük bir kulüp için yıllık 5 milyon civarında bir paradır. Tüm kulüpler bazın dada yıllık çok önemli rakamlardır. Bu değişiklik de 2. Ve 3. Lig kulüplerinin önerisi ile yapıldı. Size de katkı yapan fikir ve önerilerimiz var.  Mesele adalet meselesidir siz hep hakemlerden adalet bekliyorsunuz ama önce biz kendimiz adil olalım gelirlerimizi adil dağıtalım. Birbirimize adil olalım futbol ailesi olduğumuzu unutmayalım. Nalıncı keseri gibi hep kendimize yontmayalım bu kulüpleri güçlendirmeden başarılı olamayız. Bu ligleri yok sayarak da bir yerlere gelemeyiz. Bu gün oluşan yönetimde 2.3. ligleri temsilen bir tane insan göremeyeceksiniz. 90 delegesi olan bir grup dan bir tane temsilci olmayacak bu doğru bir şey mi,  sonrada futbolda adalet den bahsedeceksiniz bu doğru bir şey mi . Ben denizciyim denizcilik tabiri ile Allah TFF selamet versin ama, selamet ile gidilecek de yakında bir liman göremiyorum. Bayramınızı tekrar kutlayıp hepinize saygılar sunuyorum.

You may also like

Leave a Comment