SEVDAMIZ PAZARSPOR

by Gökhan Telatar
133 okuma

Sevdamız Pazarspor!

Misli.com 2. Lig’de üç hafta da üst üste aldığımız üç mağlubiyet haliyle canımızı sıktı. Hoş değil. Bir çözüm bulacağız. (?)
İlerleyen haftalarda bir sıkıntı yaşamamak için alınacak acil önlemleri yönetim olarak birlikte düşünüp karar vermemiz gerekiyor.
Her zaman, belirttiğim gibi; Pazarspor, Pazar halkınındır. Sahip çıkmamız gerekiyor. Güzel ülkemin dört bir yanıda, yurt dışında, hemşerilerimizin,gönül dostlarımızın ilgiyle takip bir ettiği futbol kulübü olmanın bir tık üstündedir Pazarspor.
Şampiyonluk sevinci henüz kulaklarımızda!
Bu iş bu kadar da kolay değil, biliyoruz! Zoru başarmayı da seviyoruz.
Birlikte aşacağız.
Ele ele …
inanıyorum!
Kırklareli Pazar’dan 1500 km uzaklıkta şirin bir serhat şehri daha öncede aynı grupta mücadele ettiğimiz bir takım yıllardır 2. Lig’de ve tecrübeliler.
Pazar’dan İstanbul’dan gelen yönetici arkadaşlarımızla covid-19 sürecine uygun olarak ayrılan misafir tribününde 20 kişi yerimizi aldık. Maç öncesi esame listesine baktığımda bir an durdum ve bazı isimler üzerinde tereddütler oluştu. Bunu, hocamız teknik ekibimiz hafta içi çalışmalarını izlediği futbolcuları, performans ve verimliğe göre, çok daha iyi analiz edip değerlendirmiştir dedim! Maç başladığında öyle olmadığını gördüm(!)
Buradan maç ile ilgili,
1-0 mağlup başlamak? diye yazmak zor olsada…

ŞOK bir gol şok başlangıç(!)

Karşılaşmanın henüz 3. dakikası içinde sağ bek mevkiinde, kontrol edemeyip rakibe kaptırdığımız top ile kalecimizin öne çıktığını gören rakip futbolcu aşırtma ve düzgün bir vuruşla kalemize gönderdiği gol ile 1-0 mağlup durma düştük. (?)

27. dakikada Oğuzhan’ın soldan kullandığı serbest vuruşta ceza sahası içerisinde Sağ köşede topla buluşan Ömercan Özdaş kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda meşin yuvarlağı Kalecinin üzerine vurarak çok önemli bir pozisyondan yararlanamadık.
İzlediğim üç maçta henüz oyun şablonu oturmamış bir Pazarspor gördüm sahada.
Koşan, basan, ısıran, agresif asla mağlubiyeti kabul etmeyen, futbol karakterini ortaya koyan, tepki veren, oynadığı oyunu rakibe kabul ettiren kişilikli karakteri sağlam bir Pazarspor izlemek istiyoruz. Bu da takım olmaktan geçer.
Teknik ekibin eli takıma bu şekilde değmeli ve bunu kenar yönetiminde de göstermelidir.
Bir dinamizm eksikliği görüyorum.
Saha içi etkili iletişim, takım olarak bir bütün hareket, kontrol, takımı yönlendirecek, yönetecek bir moderatör eksikliği görülüyor.
46. dakika da rakibe göre sol kanattan ceza sahamıza kısa paslaşmalarla girdikleri pozisyonu defansımız seyredince skoru 2-0 taşıyan golü attılar.
Bu golde gördüğüm: top rakibe gelmeden çevre kontrolü, rakibe müdahale ve markaj ve en önemlisi savunma pozisyon almakta yapılan hata.
Savunma stratejisinde önce bir bütün olarak savunma yapmamız gerekir, top kaybedildiğinde nasıl kazanılacağını bilmelidir savunma oyuncusu, topu kazandıktan sonra hızlı ve verimli bir şekilde hücuma aktarmalıdır. Savunmanız ne kadar güçlü olursa başarıya çok daha fazla yakın olursunuz.
Ayağa pas yapmayı becerseydik gol atacağız bir maçtı. Biz kötü oynadığımız için rakip iyi oynuyor gözüküyor, takım olarak henüz oturmuş bir oyun şablonu yok.
Kapasite yetersiz kalıyor veya bireysel olarak yeteneğimizi sergileyecek beceriyi gösteremiyoruz. Topu oyuna sokmakta zorlanıyoruz. Hızlı ve çabuk düşünüp oynamak gerekiyor beceremiyoruz. Hızlı çıkamıyoruz. Kanatları oynatamıyoruz.
Strateji futbolun prensipleri içersinde bir takım topa sahip olduğunda, top rakipteyken ne yapmalarına dair hazırladıkları planı uygulamaktır. Bunlar bireysel, grup ve takım halinde uygulanır. Profesyoneller için burada bunları yazmak çok doğru değil. Ancak zorunluluk hissediyorum.
futbolda baraj; serbest atış kullanan kişinin görüş açısını daraltmak amacıyla topun önüne dizilmek. Atış esnasında kaleci normalde koruyacağı köşenin tersine geçerek sağa sola çekerek gol olmasını önlemeye çalıştığı pozisyondur. Maçın 82 dakikasında
Eyüpspor maçında yedigimiz frikik golün tıpa tıp bir benzerini yedik(?) 3-0 heyetler içinde kaldık, demekki hiç ders alınmamış?
Bu golden sonra düşündüm ve dedimki “sistematik bir hata var?”
Sistematik hata yanlı hatadır,Ölçülen büyüklüğe, ölçmeye ve ölçme koşullarına göre miktarı farklılık gösteren hatalardır. Bir futbol takımında baraj nasıl kurulur kimler yer alır, uzunluk kısalık boy ölçüleri antrenmanlarda çalışılması gereken futbolun temel prensibidir.
‘Sistematik hata ölçmeyi yapanın yanlılığından da kaynaklanır.’
‘ Belli ilkelere, kurallara uyan, dizgeli, sistematik bir durumdur baraj kurmak.’
Bu tür pozisyon hatası yapılıyorsa kurallara uyuşmuyor demektir.Biraz daha açıkçası bu konuda bilgi eksiğimiz var bilmiyoruz baraj kurdurmayı, yer tumayı duracağımız yeri bilmiyoruz.

Futbolda Sistem, amaca ulaşmak için bir bütünle ilgili çeşitli parçaların bir araya getirilmesidir.
Yapılan değişiklikler Mete Karahan-Eren Karadağ-Muhammet Çelik-Hüseyin Eray Karataş -Şahin Ali Terzi Pazarspor lehine bir hareket getirdi, pozisyon üretmeye, rakibi tehdit etmeye başladık. Gol pozisyona girdik, etkili olduğumuz dakikalar yapılan değişikliklerden sonra başladı. oyuna yansıdığı çok net görülüyordu. Eren Karadağ, H.Eray Karataş,Can Vural ile bulduğumuz net gol pozisyonları değerlendiremedik.
73. dakikada Ömercan Öndaş’ in rakibine yaptığı müdahaleyi hakem kırmızı ile değerlendi. Bu dakikadan sonra 10 kişi ile müdahale eden takımız 90+4 hatalı geri pasımızı değerlendiren rakip oyuncu ceza sahamızın dışından yaptığı yerden vuruşla kalecimizin müdahalesine rağmen topu sağından filelerle buluştu 4-0 Bu skorla sahadan ayrıldık.
Bu hafta çok önemli: Cumartesi günü Van Spor Kulübü Çarşamba günü Sivas Belediye Sporla karşılaşacağız.
6 puan beklediğimiz karşılaşmalara çok iyi hazırlanıp moral bularak çıkacağımız Sakarya deplasmanına gideceğiz.
Bu günler geçecek, inanarak çıktığımız bu yolda başarılı olacağımıza inanarak…Saygılarımla.

“Sevdamız Pazarspor”

Talat Günday
Yönetim Kurulu Üyesi As Bşk. Kurumsal İletişim ve İnteraktif Medya

You may also like

Leave a Comment