RAKİPLERİMİZ PUAN KAYBEDİNCE…!

by Gökhan Telatar
131 okuma

“Lider geliyoruz, lider döneceğiz” diye davetimiz vardı Darıca GB maçı öncesi sosyal medyada.  Öyle de oldu; rakiplerimiz puan kaybedince…

Çok güzel bir hava,yazdan kalma güneşli bir kış günü, futbol oynamaya uygun bir zemin rakip takım taraftarlarıyla maç öncesi yaşanan sıcak ve samimi diyaloglar ile İstanbul ve civarından PAZARSPOR’u izlemek için stada gelen 150-200 taraftarımız ile birlikte tulum eşliğinde tribündeki yerimizialdık.

Hakemin başlama işaretiyle maça hızlı ve baskılı başlayan bir Pazarspor izliyorduk. Kontrolümüzde devam eden oyunun İlk 7-8 dakika kalemize gelemeyen bir Darıca GB takımı vardı sahada. Bir başka anlatımla, sahaya takım olarak yansıttığımız bir futbol tepkimiz vardı.

İlerleyen dakikalarda fırtınası nereden eseceği belli olmayan bir oyun olmaya başladı maç!!!

Bu duygular içinde aklımın ucundan geçmeyen bu skor ile maçın bitmiş olmasını hala anlamış değilim.(?)

Şöyle ki: ezildik mi? Hayır, rakibin futbol kalitesi olarak üstünlüğümü vardı? Hayır, baskımı yedik? Hayır, takım olarak çok mu kötüydük? Hayır,Sahamızda mahkummu olduk? Hayır.

Neydi O zaman eksik olan:

Defans bloğumuzda, Batuhan ve kaleci Salih’in olmayışları mı ? Evet

Futbolda, her takımın bir oyunu, bir şablonu, sahaya yansıyan şekli vardır. Bunu takım içinde sahaya çıkan on bir futbolcu için ayrı, ayrı yorumlayacak olursak, bir makinada dönen çarkın dişlileri gibi düşünmek gerekir. Sahaya sürdüğünüz ilk on bir de yaptığınız tercihler ve uyum (Senkronizasyon) dediğimiz; kim kiminle oynarsa daha verimli oluru daekleyebilirsiniz. Teknik detayları örnekleriyle çoğaltmak tabiî ki mümkün. Ancak; bu benim işim değil.

 İyi bir ritim yakalamak, yakaladığınız ritimle devam etmek bunu rakibe kabul ettirmek futbolcu yeteneği teknik yorum ile birleştiğinde, ortaya bir karakter çıkar.

“Futbolda savunma olmadan şampiyon olmak zordur. Ofans-defans dengesini oluşturan takım başarılı olur. “  bir başka anlatımla; “Futbol hatalar oyunudur az hata yapan takım kazanır veyarakibini hataya zorlayacaksın.” Futbol otoritelerinin kabul ettiği temel prensiplerindendir bütün bu yazdıklarım.

Kontrolümüzde giden maçı lehimize çevirecek golü ararken, sol taraftan defansın arkasına atılan yumuşak bir hava topunda Mert’in ceza sahası içinde kayarak yaptığı müdahalede hakem penaltı noktasını gösterdiği atış sonrası 1-0 yenik duruma düştük. (dakika 32) Golden sonra oyun disiplininden kopmadan devam eden mücadelemizde Sinan’ın ceza sahası sol dışından attığı müthiş  şut üst direğin sağ çatalından geri döndü. (dakika.37) beraberliğe çok yaklaştığımız bu dakikadan sonra 41.dakikada sakatlanarak çıkan Sinan Yazıcı’nın yerine oyuna giren Mehmet Aytemiz’in 42. dakikada kendi götürdüğü topunda ceza sahası içinde düşürülmesine hakem seyirci kalarak deva kararı verdi. Baskılı mücadelesine devam eden takımız 43. dakikada kazandığımız serbest vuruşta kaptan Turgay düzgün ve sert şutu skora eşitliği getirdi (1-1) ilk yarı bu skorla soyunma odasına giden takımımız ikinci yarıda aynı mücadele hırsıyla tempolu başladı. Hakemin kötü yönetiminde Sinan’la bulduğumuz ve faul gerekçesiyle sayılmayan golümüz vardı?  60. dakikadakullanılan serbest vuruşta kalecimiz Reşat’ın göğsünden seken topu kale içinde rakip futbolcunun tamlamasıyla 2-1 yenik duruma düştük. skora denge getirmek galibiyet golü bulmak için yapılan Oğuzhan-Kemal Akbaba ve Cihat-Mert değişiklikleriyle verilen mücadelede gol pozisyonları bulmamıza rağmen istenilen ve beklenen son vuruşu yapamadık. 90. dakikada kaçırdığımız çok önemli bir pozisyonda dönen top kalemizde skoru  3-1 getiren gol oldu.

“Lider geldik, yenilerek lider dönüyoruz” sevindirici ve değişik bir durum. Oynadığımız oyun ortaya koyduğumuz mücadele ile alınan mağlubiyetve skora üzülmemek elde değil. Takım olarak bu skoru hak etmediğimizi söylemek isterim. Evet,bireysel hatalarımız oldu, bunu da yazımın başında açıklamaya çalıştım.

Unutmayalım: İlk yarıyı lider olarak bitiren takım PAZARSPOR’dur. Bu duruma dabu teknik ekip ve bu takımla geldik. Takım olarak, her maçımıza bu güven duygusu içinde sahaya çıkacak, her şeyin kendi kontrolünde olduğuna inanarak gereğini yapacaktır.Fizik kondisyonumuz gibi moral kondisyonumuzu da hep yüksek tutacağız. Ben şahsen güveniyorum, inanıyorum.

Daha işin başında olduğumuzu düşünelim. Deplasmanda rakibimize karşı kaybettik üzgünüz. Her haftayı kendi içinde düşünüp değerlendirip yolumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Hafta sonu üç puan ile telafi edeceğimize inandığım bir iç saha maçı oynayacağız. Bu nedenle On ikinci adam seyirci desteğimiz ile Şampiyon Pazarsporiçin tribünleri dolduralım. Ve hep birlikte keyifli, seyir zevki yüksek futbol dolu güzel bir hafta sonu geçirelim diyorum.

Bayanlar Hentbol 1. Liginde şampiyonluk mücadelesi veren takımız hafta sonu karşılaştığı Kastamonu Kalyoncu ARSTSAM spor ile 22-22 berabere kalarak önemli bir deplasmandan  puan ile dönüyorlar teknik ekibimizi ve sporcularımızı tebrik ediyorum. Şampiyonluk mücadelelerinde başarılar diliyorum.

Saygılarımla…

Talat GÜNDAY

Yönetim Kurulu Üyesi

AS başkan

1968- 2018 sevdamız 50 yaşında
“Neden olmasın!”

# LovePazarspor

You may also like

Leave a Comment