NADİR GÖNÜLDEN İLE DÜN BU GÜN

by Gökhan Telatar
170 okuma

Yıllarca Pazarspor’ a hizmetleri olumuş, gönül vermiş, kulübün temel taşlarından kulübümüzün geride kalan 50 yılında önemli katkıları bulunan Nadir Gönülden ile 50. yıl etkinliklerimiz kapsamında Pazarspor’ un dünü, bugünü ve yarını konuştuk. Karşılıklı soru cevap şeklinde gelişen sohbeti sizler ile paylaşıyoruz.

  • Sayın Gönülden Pazarspor’ un sizdeki yeri nedir?

Pazarspor’ un bendeki yeri çok farklıdır. Kuruluş döneminden başlayarak 40 YıldırPazarspor için gecemizi gündüzümüze katarak her döneminde ayrı bir keyif, istek ve arzu ile çalışarak Pazarspor’ umuza hizmet ettim.

Amatör yılların ardından başkan Celal Kılıç ile beraber çalıştığımız dönem de Profesyonelliğe adım attık. Şimdi ise 26 yıldır Başkan Hüseyin Yangın ile birlikteyiz.Hüseyin Başkanın Celal Kılıç dönemin de de takıma katkıları çok olmuştur.

Hüseyin Başkanın göreve geldikten sonra Pazarspor’ umuz için yaptıkları ortadadır. Yıllarca Ailesinden, işinden, maddi ve manevi olarak her türlü fedakarlığı yapıp Pazarspor’ umuzu evladı gibi görüp varını yoğunu ortaya koymuştur. Görev de olduğu süredir de Profesyonel ligler de aynı zaman da mücadele etmeye başladığımız bir çok takım, ligler de tutunamamış, amatör liglere geri dönmüş ama Başkanımız Hüseyin Yangın takımımızı profesyonel ligde tutmayı başarmış ve varlığını her geçen gün güçlenerek sürdürmeye devam etmektedir.

Yıllarca Pazarspor’ a elimizden geldiğince hizmetler de bulunduk, güzel günlerimiz oldu, üzüntülü günlerimiz de oldu. Küme düştük denilen taraftarın stadı terk ettiği maçlar da son anlar da kazandığımız maçlar oldu.

  • Pazarspor deyince aklınıza kimler geliyor öne çıkan isimler var mı?

Geçmişe dönecek olursak gerek yönetim kurulun dagereksede yönetim kurulun da çalışmadığım dönemler de bir çok teknik adam ve futbolcu geldi geçti. Bu konu da isim vermek doğru olmaz. Her gelen teknik adam da futbolcu da takımımıza katkı sağlamıştır, katkılarından dolayı hepsine teşekkür ederim. Kulübümüzün kuruluşundan bugüne kadar başkanlık yapmış herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz ama Celal Kılıç’ ın ve özellikle de Hüseyin Yangın’ nın hizmetlerini anlatmakla bitiremeyiz.

 

  • Sizce Pazarspor’ un yöre için önemi nedir?

Öncelikle şunun altını çizerek söylemem gerekirse, Pazar’ ın Pazarspor dan başka öne çıkan değeri yoktur.  Pazar; Pazarspor dan başka hiçbir değerini maalesef ön plana çıkartamamıştır. Kültürel, sosyal ve ekonomik olarak gençlere verdiği önem ve onların yetişmesi için sunduğu imkanlar ve katkılar maalesef Pazar’ lıdan hak ettiği desteği ve değeri görememiştir. Başta Belediyemiz ve Sivil toplum örgütlerinden yeterli desteği alamamıştır. Zaman zaman yapmış oldukları destekler olmuştur, bunlar için kendilerine teşekkür ediyorum fakat yeterli değildir ve devamlılık göstermemiştir.

Sadece kişilerin katkılarıyla Pazarspor’ umuz ayakta kalmış ve devamlılığını sürdürmektedir. Celal Kılıç’ ın da başkanlık dönemin de takıma önemli katkıları olmuştur, o dönemler  birlikte gecemizi gündüzümüze katarak bir çok fedakarlıkta bulunup çalıştık. Sonrasın da Hüseyin Yangın ile beraber çok mücadeleler verdik. Şampiyon olup 2. Lige çıktık.  Bu Pazar’ ın ve Pazarspor’ un marka değerini arttırmıştır. Bizimle beraber birçok takım liglere çıktı ve birçoğu alt liglere düştü ama biz halen buradayız. Tüm bunları yaşatmak dışarıdan bakıldığın da hoş gelse de sıkıntılarını emek verenler ve takım için Pazar için çalışanlar bilir.

  • Sizin gözünüz de pazarspor gerek amatör yılların da gerekse profesyonel yılların da yaptıkları ile başarılımıdır, başarısızmıdır?

Başarısızdır demek çok yanlış. 20 yılı aşkın süredir Profesyonel olarak kalmış olmak başarıdır. Özellikle son yıllar da 5-6 takımın Türkiye’ ye dağılıp liglerde mücadele etmesi gençlerimizin sosyal hayata kazandırılması 20 bin nüfuslu bir ilçede büyük başarıdır. Futbolun yanın da şu an süper lig de mücadele eden Bayan Hentbol takımımız var. Bukadar az destek ile küçücük bir ilçe de bunları başarmak mucizedir. Katkısı olanlara teşekkür etmek benim ve Pazarspor’ un borcudur.

  • Başarının yanın da başarısızlıkta vardır, her şey doğru yapılmış olmayabilir sizin gözünüzden şunlar yapılsa daha iyi olurdu şurada başarısız olduk dediğiniz şeyler varmıdır?

Kesinlikle vardır tabiki, daha da iyi olabilirdi, ama bunların hepsi ekonomik koşullara bağlı. Birkaç kişinin maddi destek olmasıyla olacak şeyler değil. Sadece futbol takımı olarak düşünmemek lazım, diğer branşları da düşünürsek bunların alt yapıları, üst yapıları, sevk ve idaresi, yönetimi kolay değil, hele hele de yine üstüne basarak söyleyeyim bunları yapmak sadece yönetim ve Başkan bazın da olmuyor. Onun için Başta Beklediye ve sivil toplum kuruluşlarının hiçbir katkısı olmamıştır. Türkiye de  yaşayan kulüplerin bir çoğu Belediye destekli yaşatılmaktadır. Başta Belediyemiz olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşlarından da bu konu da her türlü desteği göstermelerini bekliyorum. Yapılan hizmet verilen destek kişilere değil  Pazar’ a ve Pazarspor’ a dır bunu ayırt etmemiz lazım. Eleştiri yapmak kolay, yapılacakta işin doğasın da var, ama eleştiri yapanları kulübümüze davet ediyorum, fazla değil 1 aylarını ayırsınlar Pazarspor için Başkan, yönetici gibi yaşananları, yapılanları verilen emekleri görsünler eleştrilerini ondan sonra yapsınlar.

  • Camiaya mesajınız varmı?

Öncelikle mutlak suretle Pazaspor’ a sahip çıksınlar, tüm Pazar’ a Pazar’ lılara bu konu da sitemim vardır. Beş lira verip maça gelmeyen insanlar var. Türkiye de yerimiz de olmak isteyen bize gıpta ile bakan bakan bir çok il ve ilçe kulüpleri var. Malesef kendi insanımız takıma sahip çıkmıyor destek olmuyor.

Tribünler de şu an 40-60 yaş ortalaması vardır. Özellikle gençlerimiz daha çok destek vermesi lazım. Büyük takımların maçlarını kaçırmayıp memleketinin takımına destek vermeden olmaz, memleket önce gelir. Camiaya özellikle de Belediyemize ve Sivil toplum örgütlerimize şunu söylemek istiyorum;Pazarspor Pazar’ ımızın marka değeridir lütfen sahip çıksınlar ve gereken destekleri versinler. Kulübümüz adına özellikle en başta Başkan Hüseyin Yangın’ a katkı ve emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim.

You may also like

Leave a Comment