MALESEF 1-3

by Gökhan Telatar
151 okuma

Maalesef 3-1
Lig uzun soluku bir maraton ve
Pazarspor olarak iyi başlamadık.
Farkındayız!

İlerleyen haftalarda sıkıntı yaşamamak için değerlendirme yaparak acil ve önlemler almamız gerekmektedir!

Pazarspor refleksleri güçlü bir kulüptür.
Kriz yönetimi deneyimleri vardır.
Yaşanmışlıkları ile her problemi kısa sürede çözecektir.
Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Farklı bir yaklaşımla:

Kazanmak için ortaya bir mücadele koymak gerekir.
Gol atmak için pozisyon girmek, üretmek için meşin yuvarlağa hükmetmek gerekir.

Futbolun en bilinen basit kuralı ile yazacak olursak:
Forvet: Orta sahanın önünde, rakip kaleye en yakın konumda bulunur. Başlıca amaçları gol atmaktır(?)

Orta Saha: Futbolda oyuna yön veren, defans ile forvet arasında köprü görevi gören pozisyondur. Temel amaçları rakip takımların topunu kapmak ve gerçekleştirdiği atakları kesmek, topa sahip olmak ve forvetleri beslemektir. Bazı orta saha oyuncuları daha fazla defansif görev alırken, diğerleri ise forvet ve orta saha arasında görev yaparlar. maçın zorluğuna, oyun şablonuna ve bireysel yeteneklere göre değişebilir.

Defans: Kalecinin önünde, orta saha oyuncularının ise arkasında yer alır. Ana görevi gol yemeyi önlemektir. Dört tip defans oyuncusu vardır: stoper, libero, bek ve kanat-bek. Stoper ve bekler modern dizilişlerinden çoğunda önemlidir. Libero ve kanat-bek rolleri belli dizilişler için özelleştirilmiştir.

Kaleci: Futboldaki en defansif pozisyondur. Ana görevi takımının kalesini, karşı takım oyuncularının gönderdiği toplara karşı korumaktır. Takımın diğer oyuncularından farklı olarak, ceza alanı sınırları içerisinde topa el ve kolla müdahale edebilmektedir.(?) Bu sebepten ötürü maçın büyük bir kısmında ceza alanı içerisinde bulunmaktadır.

Futbol, bir sistem içinde oynanan takım oyunudur.
Her takımın bir oyun şablonu vardır(?)
…….bulunduğumuz ligde önceliğiniz, önce gol yememek olmalı…………………………

Pazarspor iyi değil?

Geçen hafta yazımda iyi sinyaller aldığımı yazmıştım(?)

Bugün iyi bir görünüm vermedi?
Lig’de son maça çıkmış, hakemin işaretiyle maçın bitmesini bekleyen bir görünüm içindeydiler.
Futbol oynama iştahı olmayan,
pozisyon gereği mücadele eden,
disiplininden uzak bir görünüm vardı,
Şampiyon takım evinde oynayacağı sezonun ilk maçında görüntüsü bu olmamalıydı.
Hakemin başlama işaretiyle önde ve baskılı başladığımız karşılaşmada ataklarımız saman alevi gibi tehlikeye dönüşmeden bitiyordu. Tarsus takımı kalemize ilk olarak 16. dakikada geldi.
Uzun toplarla orta sahayı geçmeye çalıştığımız mücadelede, ayağa pas yaparak hücuma çıkmayı becerebilseydik çok daha etkili olacaktık?
Orta sahada etkili ve üretken değildik.
Pozisyon üretemediğimiz maçta 37. dakika içinde 2-0 mağlup duruma düştük? birinci gol kalecimizin hatalı çıkışı, arka direkte iki defans oyuncu arasında yükselerek kafa ile ağlarımıza gönderilen gol ile 26. dakikada 1-0 mağlup duruma düştük.
37. dakikada aynı futbolcu Kafa vuruşuyla takımına kazandırdığı 2. gol ile 2-0 mağlup duruma düştük. İkinci yarı 50. dakikada rakibin geri pasını kovalayan Hakan Aydın’ın kaleciyi hataya zorlayan baskısı ile uzaklaştırmaya çalıştığı top Hakan Aydın’a çarparak ağlarla buluştu skor 1-2
71. dakikada orta sahada kaptırdığımız top ile atak başlatan Tarsus İ Y takımı sağ taraftan açılan ortayı defansımız seyredince müsabakanın skorunu belirleyen gol ile sahadan 3-1 mağlup ayrıldık.
90 dakika boyunca tek bir gol pozisyonu üretemediğimiz bir maç izledim. Üzgünüm.
Acil tedbir almamız ve çözüm üretmemiz gerekmektedir.

Geçen hafta yazdığım yazıda TFF resmi internet sitesinde dört klasman hakemi ile iki klasman yardımcı hakem covid-19 PCR testi sonuçları pozitif çıktığı için karşılaşmalar ertelendi. Buna kulüplerin sporcu ve diğer personeli eklendiğinde yeni sürprizler bizi bekliyor! diye belirtmiştim. Her hafta Perşembe Günü yapılacak olan testlerde futbolcular da çıkacak pozitif testler takımın performansı ile birlikte motivasyonunu etkileyecektir. Futbol kulüpleri için, perşembe günleri haftanın son hazırlık antrenmanı ve çift kale gündür. O hafta muhtemel 11 belirlenir. Test sonucu ilk 11’de yer alacak futbolcuda Çıkacak pozitif sonuçlar takımın omurgasını nasıl etkileyecektir(?)bu cümle ile altını çizerek belirtmek isterim!
Bu nedenle, takımların bu sezon sürece yönelik geniş bir kadro ve tüm sporcuların her an oynayacakmış gibi önceki sezonlara göre daha dikkatli ve farklı bir motivasyonla hazırlanmaları gerekmektedir.
bu nedenle Pazarspor hazırlıklarını sezon sonuna kadar süreci uygun ve bu şekilde yapmalıdır.
İnsanların yaşamları, aileleri ve içinde bulundukların toplum üzerinde büyük etkilere neden olan covid-19 salgını uluslar arası tedbirlerin alınmasına rağmen, kulüpler yaşanan krize müdahale etme konusunda zorluklarla karşı karşıya olduğu bilinmektedir. Bu konuda TFF ve kulüpler çalışma deneyimlerimizi paylaşarak krize karşı alınacak tedbirlerle süreci birlikte yönetebiliriz.
Şöyleki: kriz yönetim ekibi, senaryo planlaması, iş gücü, çalışanlar, tesis yönetimi, iletişim stratejisi, bilgi akışı veri odaklı olmak gibi sıralayabiliriz.
Bugünde grubumuzda test sonuçları pozitif çıkan iki kaşılaşma ertelendi. Bu süreç gelecek haftalarda karşılaşabileceğimiz sürprizlere hazırlıklı olmamızı işaret etmektedir.
Her hafta yapılacak covid-19 PCR test ücreti kulüpler için maddi bir külfet getirmiştir. TFF konuya bir çözüm bulmalıdır. Kulüpler bu konuda zor durumdadır.

Her şey Pazarspor için!
Kırklareli deplasmanından güzel bir sonuçla döneceğimize olan inancımla iyi haftalar…
Saygılarımla??

Talat Günday
Yönetim Kurulu Üyesi As Bşk.
Kurumsal iletişim ve İnteraktif MedyaYou may also like

Leave a Comment