FUTBOL GERÇEĞİ

by Gökhan Telatar
184 okuma

Futbol gerçeği,

Oh beee!

Bugün alınan 2-0 Van Spor galibiyeti, üç hafta üst üste aldığımız mağlubiyetin Pazarspor takımı için bir ölçü olmadığını, bunu hak etmeyen bir takım olduğunu gösterdi. ‘

Önceki yazılarımda belirttiğim gibi; iyi oynayamadığımız için değil, basit ve kişisel hatalardan gol yediğimiz için rakipler iyi göründü.

Tempolu, istekli, arzulu, önde basarak başladık karşılaşmaya.
Kazanma hırsı, futbol oynama iştahı; galibiyet dışında bir başka sonuç ile ayrılamazdık sahadan!
Hakemin başlama işaretiyle verilen mücadele, ortaya çıkan tabloda bunu hemen gördük!
Geçtiğimiz üç haftadan farklı bir karakter yansıyordu sahaya bugün!
Güçlü motivasyon, iyi konsantrasyon, inanmışlık ve ortaya çıkan takım ruhu! Mavi- beyaz fırtına esiyor sahada!
Rakibe yapılan baskı ile ritmi bozmak, agresif tavır ile sindirmek, cesur olmak, coşkulu oynamak, aldığın nefesi oyun süresince rakibin ensesinde hissettirmek!!! Galibiyet dışında başka hiçbir skoru kabul etmeyen tipik Pazarspor karakteri işte bu.

Perşembe günü izlediğim antrenman da, Vanspor maç sinyali olarak kendini belli etti.
Kırklareli maçında sonra teknik direktörümüzü Hakan Macit’in ayrılması ile Çarşamba gününe kadar devam eden arayışımız Cafer Aydın hocamızla anlaşarak son buldu.
İlk idmanı kalabalık bir yönetici ve taraftar grubuyla birlikte izledik.
Futbolculuk yıllarından tanıdığımız karakteri, tavrı ve hırsıyla heyacanımız olacak! Cafer hocam hoş geldin, başarılar dilerim!!!???

Hakan Macit hocamız ve ekibine çalıştığımız süre içinde ilgi ve katkılarına Pazarspor ailesi olarak teşekkür ederim, bundan sonraki çalışmalarında başarılar dilerim.
Pazarspor forması giydin, takım kaptanlığımızı yaptın. Profesyonel yaşam içinde olası bir durum olarak değerlendirdiğim bu gelişme yeni başarılara zemin hazırlamasını dilerim.??

Futbolda skora göre, beli dakikalar içinde, oyun ve gidişata göre belli periyotlar vardır uygulamanız gereken.
“Periyot” Fransızca kökenli bir kelime.
TDK’ye göre karşılığı
– Dönem
– Devir (II)
demek.
Bugün maç ile ilgili; 1-0 galip duruma geçtikten sonra, oyunu kontrolde tutmamız gereken periyot(dönem) söz etmek istiyorum:
rakip baskısı kurup üzerimize geldiği dakikalarda; yarı sahamızda sahip olduğumuz meşin yuvarlağı gelişi güzel uzaklaştırmak yerine, ayağa pas yaparak, oyunu kontrol altına almak, takımı dinlendirmek, topu mümkün olduğunca rakip sahada kanatlara çekip defansı rahatlatmak, sakin bir şekilde meşin yuvarlağı kontrolümüz altına almamız gereken ve rakibin hevesini kırmak için önemli bir bölümüdür futbolda periyot.
Takım olarak uygulamamız gereken, oyun şablonumuz içinde yer alması gerektiğini belirtmek istiyorum. İhtiyacımız var.
Sezon başı deneyimlenmemiz gereken bu durum, şu an yapılacak taktiksel çalışmalar ile çözmemiz gerekiyor.
Duran toplar, hava toplarına defansif müdahale iyileştirmemiz gerek yönümüz olarak belirtmeliyim.
bir stoper doğal olarak hava toplarında hakim olmalıdır. Yan toplarda dengeli yükselip topa ilk müdahaleyi mutlak suretle stoper yapmalıdır. Rakip forvete kafa vurma şansı tanıması takımın gol yemesine neden olabilir.
İyi bir stoper asla pozisyonun gidişine kapılıp yerini kaybetmemelidir.
Bugün takımı 2-0 galibiyete taşıyan süre alan ve almayan kalecimizden başlayarak defans, orta saha , forvet takım olarak çok kompakt bir görüntü içinde, mücadele ettik.
90 dakika oyundan kopmadan sahanın her yerinde üst düzey bir mücadele, güzel oyunla net bir galibiyet aldık. Tek tek hepiniz çok başarılıydınız.
Futbol oynama iştahı yüksek, kazanma arzusuyla dolun bir Pazarspor izlemek gerçekten keyifliydi.
Takım olarak çok iyi mücadele ettik. Sürdürülebilir bir başarı için yakaladığımız havayı bozmadan aynı ruhla devam etmenizi bekliyoruz.
Tüm futbolcularımızı emeği geçen hocalarımızı tebrik ediyorum.Teşekkürler…

Pazarspor’un gönül dostları vardır, bunu hep söylerim!
Önceki dönem teknik direktörlerimizden Pazarspor sevdalısı gönül dostumuz Mustafa Reşit Akçay bugün tribünde bizimleydi manevi desteği için teşekkür ederim.

Gelelim sezonun ilk galibiyetine; kalede rotasyonla başladık,defans kurgusunda geçen hafta görülen kırmızı kart dışında bir değişiklik yok. Hakemin başlama işaretiyle Pazarspor’un agresif tepkisi karşısında Van takımı bir anda neye uğradığını şaşırdı. İlk yarı 0-0 beraberlikle girdik soyunma odasına. Bulduğumuz pozisyonlar vardı bir top direkten döndü. 42. dakikada Hakan Aydın-Can Vural değişikliği ile forvet hattına hücum gücü olarak etkili olmaya başladık.
İkinci yarı 56. dakikada Can Vural rakip defansın arasına derinlemesine yerden gönderdiğin ara pasa çok iyi hamle yapan Hüseyin Eray Karataş şık ve net bir vuruşla skoru 1-0 getiren golü attı. Bu gol ile oyuna ağırlığımızı koymaya başladık. 70. dakika içinde Onur Civelek sağ kanattan kendi götürdüğü pozisyonda yaptığı gol vuruşu rakip defans topu kale içinden çıkararak mutlak bir golü önledi.
Oyunda üstünlüğümüz sürdüğü dakikalarda Can Vural, Onur Civelek ile girdiğimiz pozisyonları değerlendiremedik.Van takımı frikik ve korner atışı dışında etkili olamadılar. İkinci yarı ortalarında yerden çektikleri şutu köşeden kalecimiz Mustafa Güngör uzanarak kornere gönderdi. 75 dakikada Onur Civelek -Eren Karadağ 77. dakikada Şahin Ali Terzi-Furkan Yıldırım değişikliğine gidildi. Hücum gücü artırmak ve defansta denge sağlamak adına yapılan değişiklikler etkisini gösterdi.
90 dakika içinde rakip defansın arkasına atılan topa ofsayt pozisyonunda olan Can Vural müdahale etmedi, rakibi perdeleyerek Eren Karadağ’ın pozisyona girmesini sağladı ceza sahası içine giren Eren Karadağ rahat bir pozisyonda skoru 2-0 getiren golün attırmayı başardı. Bu pozisyonda yan hakem ofsayt bayrağını kaldırdı, ancak pozisyonu iyi takip eden orta hakem tereddütsüz santrayı gösterdi.
Bu gün attığımız iki golde pozisyon öncesi ve sonrası yaptığı asist ve katkıları için Can Vural’a ‘Cana Can katan, Can suyu.’ diyorum. ???
Takım olarak çok iyi mücadele ettik, hakkımız olan galibiyeti aldık. Şanssızlığımızı yenerek kötü gidişe dur dedik.

İnanarak çıktığımız maçta! güzel bir oyunla galip gelmek Cuzel!
Tebrikler uşaklar tebrikler emeği geçenler hocalarım???
Çarşamba günü Sivas Belediyespor maçı için aynı disiplin ve inanmışlık ruhu ile üç puan diyorum.
Sakarya’da görüşmek dileğiyle…

Talat Günday
Yönetim Kurulu Üyesi As Bşk.
Kurumsal İletişim ve İnteraktif Medya

You may also like

Leave a Comment