DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

by Gökhan Telatar
138 okuma

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, tüm dünya kadınlarının kutladığı uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ı tüm kadınları için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya başlandı.

Pazarspor kulübü Yönetim Kurulu olarak 8 Mart Dünya Kadınlar gününde Baş tacımız olan saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarının, tüm kadın çalışanlarımızın ve taraftarlarımızın gününü kutluyor, doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımıza sağlıklı, mutlu, huzur dolu yıllar diliyoruz.

Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Kurt; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile genelde Tüm Dünya ve Yurdumuz kadınlarının, yerelde Karadenizimizin, Rize’mizin, kulübümüz kadın taraftar, sporcu ve çalışanlarının bu özel gününü kutlar her şeyin gönüllerince olmasını temenni ederim.

Kulübümüz Bayan Hentbol Takımımız kadınlar günü nedeni ile ilettikleri mesajlarında şu cümlelere yer verdiler.

Teknik direktör Fatma Badoğlu; Kadın sadece bir anne değil; öğretmen, psikolog, danışman ve anlatmakla bitmeyecek daha birçok rol üstlenmektedir. Kadınlarımız sadece evin içinde değil iş, spor ve toplumsal hayatımızda da çok önemli rollere sahiptir bu vesile ile kadınlar günümüzü kutluyorum.

Takım Kaptanı Seden İşgören; Bütün kadınların eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini diliyorum. Bütün dünya kadınlarına sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyorum.

Merve Tekin; Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum.

Ayşenur Uygur; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk getirsin. Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

Ümran Karahan: Kadınlar İnsanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır. Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Songül Tezkorkmaz; Kadınlar olmasaydı dünyadaki hiçbir şeyin önemi kalmazdı. En kıymetli varlık olan kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun.

Dünya Kadınlar günü münasebeti ile Başkanımız Hüseyin Yangın’ın verdiği davette Kulübümüzün Personeli, Hentbol takımı sporcuları ve camiamızın kadınlarının katılımı ile Deniz Konak Otelimiz de saat 19.30’da yemek düzenlenmektedir.

You may also like

Leave a Comment