PAZARSPOR’UMUZUN KURULUŞUNUN 50. YILI

by Gökhan Telatar
221 okuma

Bu gün Karadeniz’in İncisi Pazar’ımızın kurtuluşu ile beraber Gözbebeğimiz Pazarspor’umuzun da 50. Yılını yad ettik.

1968 yılında kurulan ve amatör liglerde iki yıl mücadele verdikten sonra ilgisizlik nedeni ile kapatılıp 1973 yılında Başkan’ımız Hüseyin Yangın ve yönetim kurulu üyelerimizden Talat Günday’ın da aralarında bulunduğu gençlerden oluşan bir grubun yeniden girişimleri neticesinde 1973 yılında kurulan o günden bu güne kadar Türkspor’una hizmet veren kulübümüz bu gün düzenlenen faaliyetler ile 50. Yılını yaad ettik.

Sabah Atatürk anıtına çelenk koyulması ile başlayan program ardından Pazar Demokrasi meydanında açılan 50. Yıl sergisi ile sürdü. Öğleden sonra ise Suat Karabekir yıldızlar Turnuvası Müsabakaları Suat Karabekir Spor Eğitim Merkezi suni sahasında final maçları ile sürdü. Günün sonunda ise Deniz Konak’da akşam yemeği ile programlar son buldu.

Başkan’ımız Hüseyin Yangın Akşam Yemeğinde yaptığı konuşmasında Ülkemizin içinde bulunduğu durumlar nedeni ile camiamız insanlarının katılımı ile aile içinde mütevazı bir kutlamadan ziyade yad etme, hatırlama programı düzenledik. Tüm katılanlara teşekkür ediyorum. 1968 de kurulan kulübümüz iki yıllık mücadelesinin ardından ilgisizlik nedeni ile kapatılmıştır. Kapatılmadan önceki son maçını yanılmıyorsam Kalkanderespor ile oynamıştık bende o maçın sporcularından biriydim.  Daha sonra 1973 yılında tesadüf bu ki benimde araları da bulunduğum bir grup gencin, kel Yılmaz’ın kahvesinde basın toplantısı yaparak yeniden destek arayışına girdik. Hatta daha sonradan bulduğum o zaman ki haberimiz resimli bir şekilde Tercuman gazetesinde çıkmıştı ve ses getirmişti. Pazarlı Gençler kendilerini kahve köşelerinden kurtaracak büyüklerini arıyor başlığı ile yayınlanmıştı. 1973’de tekrar kurulduk dolayısıyla da 50 yılı geride bıraktık. Bunun 27 yılı da kesintisiz Profesyonel liglerde geçti. Amatör yıllarda yaklaşık 23 yılda profesyonel anlamda yetişen futbolcu bir elin parmaklarını geçmiyor iken  92 yılından bu yana da bizden yetişen 100’ün üzerinde Pazarspor’a bedel kazandırıp üst liglerde mücadele eden oyuncularımız oldu. Birde bedel kazandırmadan başka takımlarda üst liglerde mücadele edenleri düşündüğümüzde yüzlerce oyuncu yapıyor. Ve şuan bizdekilerde dahil olmak üzere faal olarak profesyonel liglerde oynayan 40’ın üzerinde sporcu var. İstatistiklere vurduğumuz zaman buda bir milyon nüfuslu bir ilçe kadar profesyonel sporcu yetiştiren bir kulübüz ki buda çok önemli bir şey. Yolumuza devam ediyoruz İki tane yarışmacı takımımız var İnşallah sezon sonunda hem futbolda hem de Hentbolda onlar bizi mutlu ederlerse daha coşkulu bir kutlamayı yaparız,” dedi.

Geçenin finalinde 50.yıl pastasının kesiminde sahneye davet ettiğimiz Futbol ve Hentbol Teknik direktörlerimiz ve Kaptanlarımız’a düğünlerimizin klasiği olan “bıcak kesmiyor” espirisinde her iki takımımız içinde sezon sonunda bir üst lige çıkmak sözü alarak geceyi noktaladık.

You may also like

Leave a Comment